Ludwik Witold Paszkiewicz


Witam, Jako że Ludwik Paszkiewicz zdobył większość głosów we wczorajszej ankiecie (75%), mam dzisiaj zaszczyt przedstawić państwu Jego historię =)

Nasz dzisiejszy bohater przyszedł na świat 21 października 1907 roku w Woli Gałęzowskiej na Lubelszczyźnie. Był pierwszym dzieckiem Ludwika i Janiny Paszkiewicz z domu Horczak, którzy później doczekali się jeszcze trójki dzieci: Stanisława, Mieczysława (który później został poetą) oraz Zofii.

Ludwik uczęszczał do gimnazjum matematyczno-przyrodniczego w Lublinie. Po zdaniu matury dostał się na Politechnikę Warszawską, ale później studiował na Politechnice Lwowskiej. Po zakończeniu studiów w 1931 roku, odbył służbę wojskową w Mołodecznie, położonym na dzisiejszej Białorusi. Tam właśnie zaczęło go interesować lotnictwo i po ukończeniu służby wojskowej w 1932 roku, został przyjęty do Szkoły Podchorążych Lotnictwa. 4 sierpnia 1934, Ignacy Mościcki, który był wtedy prezydentem Rzeczpospolitej Polski, mianował Ludwika Paszkiewicza podporucznikiem ze starszeństwem z 15 sierpnia 1934 roku i drugą lokatą w korpusie oficerów aeronautyki. Z kolei Józef Piłsudski, który był w tych latach Ministrem Spraw Wojskowych wcielił go do 1 Pułku Lotniczego, skąd nasz dzisiejszy bohater został przydzielony do 112 Eskadry Myśliwskiej. Dwa lata przed wybuchem II wojny światowej, awansował na stopień porucznika. W tym samym roku, ożenił się z Marią Piwnicką, a po roku małżeństwa, czyli w 1938 przyszła na świat ich córeczka: Marcelina Maria Paszkiewicz.

W rok wybuchu wojny, Ludwik awansował na stopień dowódcy 112 Eskadry Myśliwskiej i w sierpniu tego roku, wyjechał do Francji w celu zakupu samolotów dla polskiego lotnictwa. Tam też zastał go wybuch wojny. 18 maja 1940 roku, Paszkiewicz został dowódcą utworzonego Kluczu Frontowego „Pa”. 23 maja, nasz dzisiejszy bohater razem z podległymi mu wtedy pilotami, wykonał pierwszy lot bojowy. Uczestniczył w kampanii francuskiej, podczas której wykonał 33 loty. Po kapitulacji Francji 22 czerwca 1940, Witold przeniósł się do Anglii gdzie 2 sierpnia rozpoczął swoją przygodę w dywizjonie 303. 30 sierpnia podczas lotu szkoleniowego, po raz pierwszy zestrzelił samolot nieprzyjaciela (podczas kampanii francuskiej ani razu nie zetknął się w powietrzu z nieprzyjacielem). 2 września eskortował porucznika Mirosława Fericia, którego samolot został uszkodzony. Obaj bezpiecznie dotarli do bazy. 7 września zestrzelił dwa Dorniery nieprzyjaciela, z kolei 4 dni później zestrzelił Messerschmitta Me110, a 15 września Messerschmitta Me109. Jego ostatnim łupem był Heinkel He111. Niestety dzień później, czyli 27 września 1940 roku, to on padł ofiarą. Zginął w Hurricanie L1696… Został pochowany 2 października na cmentarzu w Northwood niedaleko Londynu, z dala od domu, od rodziny i od ukochanej Ojczyzny…

Został pośmiertnie awansowany do stopnia kapitana i odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Wybitnej Służby Lotniczej. Niestety jedyna córka Ludwika zmarła rok po śmierci ojca. Miała tylko trzy latka… Maria Paszkiewicz po utracie męża i córeczki również walczyła w obronie kraju - uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. Umarła w 1995 roku. Również jego brat nie próżnował. Po wybuchu II wojny światowej, wstąpił jako żołnierz do NOW (Narodowej Organizacji Wojskowej).  Później został złapany i uwięziony na Zamku Lubelskim, a w 1941 roku wywieziono go do obozu koncentracyjnego w Auschwitz a następnie do obozu Mauthausen-Gusen. Po wojnie wyjechał do Londynu na studia. Zmarł w 2004 roku w Londynie.

To właśnie dzięki takim ludziom jak Ludwik Witold Paszkiewicz, Anglia nie wpadła w ręce Hitlera. To dzięki ich odwadze, poświęceniu i miłości do ojczyzny. Wielu z nich musiało zostawić rodziny w okupowanej Polsce. Walczyli nie z nienawiści do wroga, tylko z miłości do najbliższych, z miłości do wolności i Ojczyzny.


~ Artykuł napisała Iga Kopeć

Komentarze

  1. Z podziękowaniem dla Pani Igi i Olgi za wspaniałą robotę. Tak trzymać. pozdrawiam.!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jan Roman Bytnar „Rudy”

Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”

Helena Wardal „Ramzesowa”