100 rocznica rozpoczęcia Bitwy Warszawskiej

Bitwa Warszawska, (tak zwany Cud nad Wisłą) była rozstrzygającym starciem wojny polsko-bolszewickiej trwającej od lutego 1919 do października 1921 roku. 

Jak doszło do tej bitwy?
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, wciąż trwał spór o granice. Sam Józef Piłsudski powiedział:
„W tej chwili Polska jest właściwie bez granic i wszystko co możemy w tej mierze zdobyć na zachodzie, to zależy od Ententy i o ile zechce mniej lub więcej ścisnąć Niemcy. Na wschodzie to inna sprawa; tu są drzwi, które się otwierają i zamykają, i zależy, kto i jak szeroko siłą je otworzy...”
Z czasem Rosjanie zajmowali coraz większe obszary Europy. Zajęli Mińsk i Wilno, jednak w kwietniu 1919 r. Polacy zajęli okupywane przez Niemców Grodno, Lidę, Nowogródek i Baranowice, a kilka dni później i Wilno. 28 czerwca 1919 r. został podpisany traktat wersalski, który uznał powrót II Rzeczpospolitej na mapę Europy jak i zatwierdził granicę po stronie zachodniej. Na początku maja 1920, nasi rodacy wyzwolili spod bolszewickiego buta Kijów. Radość nie trwała długo gdyż do zdobytego miasta dotarła 1 Armia Konna Budionnego słynąca z okrucieństwa. To natarcie zmusiło polskich żołnierzy do odwrotu. Po tym wydarzeniu, Rosja ruszyła na Polskę z ogromną siłą: wysłali prawie 4 500 000 bolszewików, na ok. 780 000 polskich żołnierzy.

Przebieg bitwy w skrócie:

  • 13 sierpnia 1920 roku Armia Czerwona ruszyła do ataku: Najpierw zaatakowała m.in. Radzymin, którego polscy żołnierze bronili do 16 sierpnia. Na szczęście Polakom udało się odepchnąć atak sowietów, pomimo ogromnych strat w szeregach. Bitwa pod Radzyminem jest uznawana za jedną z najbardziej krwawych starć wojny polsko-bolszewickiej.
  • 14 sierpnia miała miejsce bitwa pod Ossowem, która była pierwszym przegranym przez Sowietów starciem podczas bitwy warszawskiej. Zginęło w niej ok. 600 polskich żołnierzy, a sowieckich prawie 630.
  • 15 sierpnia Polacy przejęli rosyjską radiostację, służącą do łączności z Mińskiem. Po jej zdobyciu, Józef Piłsudski nakazał bez przerwy czytać Biblię, aby zagłuszać rozkazy wydawane przez dowództwo z Mińska.
  • Decydujące starcie rozpoczęło się 16 sierpnia, kiedy to marszałek Piłsudski zadecydował by polskie oddziały przeszły przez grupę Mozyrską, aby uderzyć od tyłu w Armię Czerwoną stacjonującą pod Warszawą. Polacy bez problemu przedarli się przez zgrupowanie Michaiła Tuchaczewskiego i rozbili siły sowieckie spod Warszawy. 
Pod koniec sierpnia Polacy zatrzymali pod Zamościem 1 Armię Konną Budionnego, a ostatecznie rozgromili pod Komarowem. 

Bitwa Warszawska zakończyła się 25 sierpnia 1920 roku. Prawdopodobnie gdyby nasi rodacy nie stanęli dzielnie do walki przeciwko czerwonej zarazie, Rosja zajęła by inne państwa europejskie i wprowadziłaby tam komunizm. 

Pamiętajmy o bohaterstwie i poświęceniu w większości bardzo młodych, polskich żołnierzy i patriotów, którzy nie poszli walczyć tylko po to by ocalić Polskę, ale również by ocalić Europę! Duma rozpiera jak wspomina się to niezwykłe wydarzenie - jak nasi rodacy pogonili czerwoną zarazę!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jan Roman Bytnar „Rudy”

Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”

Helena Wardal „Ramzesowa”