Dzień 15, 15.08.1944, wtorek
W nocy lotnictwo alianckie po raz kolejny dokonuje zrzutów broni i amunicji. Niemcy zestrzeliwują trzy z dwudziestu niosących pomoc Polakom samolotów. Powstańcy uroczyście obchodzą Dzień Żołnierza. Następują ciężkie ataki na Stare Miasto. Równolegle z tymi wydarzeniami nieprzyjaciel zajmuje Pałac Mostowskich a w ogniu staje najwyższy budynek Warszawy - Prudential.
Dzień 16, 16.08.1944, środa
Od rana nieprzyjaciel utrzymuje nękający ostrzał artyleryjski i moździerzowy Starego Miasta po czym przejmuje klasztor: każda próba odbicia budynku kończy się fiaskiem. Niemieckie natarcie na Rynek Starego Miasta załamuje się na zaciekle broniących się barykadach u wlotu ulic. Batalion „Czata 49” wypiera Niemców ze Stawek i utrzymuje pozycje przez trzy godziny po czym wycofuje się z braku wsparcia od strony Powązek. Natarcie Batalionu „Zośka” załamuje się w okolicy Nalewek. Nieprzyjaciel kontynuuje natarcie na północne Śródmieście a Stalin zawiadamia premierów Churchilla i Mikołajczyka, że władze sowieckie odcinają się od „warszawskiej awantury”.
Dzień 17, 17.08.1944, czwartek
Nieprzyjaciel kontynuuje silny ostrzał Starego Miasta. Płonie jedna katedra i kościół. Pomimo zbombardowania rynku powstańcy dzielnie utrzymują pozycje. Równocześnie nieprzyjaciel idąc na barykadę w Lesznie wykorzystuje grupę kobiet jako osłonę przed ogniem powstańców którym udaje się odeprzeć atak nie zabijając ani jednej Polki.
Dzień 18, 18.08.1944, piątek
Od rana lotnictwo niemieckie bombarduje Stare Miasto, zwłaszcza okolice Rynku i Banku Polskiego przy Bielańskiej. Od ostrzału nieprzyjacielskiego cierpi również rejon placu Zamkowego. Płonie Podwale, Piwna i Świętojerska. W okolicy katedry, na Miodowej, Piwnej i na Podwalu przez cały dzień toczą się walki.
Dzień 19, 19.08.1944, sobota
Wszędzie unoszą się słupy ognia i dymu. Płoną zabytkowe kościoły. Życie dzielnicy przenosi się do piwnic. Ze szczególną siłą atakowany jest teren Politechniki: Niemcy stopniowo wypierają powstańców z poszczególnych budynków. Niemcy wprowadzają do akcji czołgi a powstańcy opuszczają zrujnowany, płonący gmach główny.
Dzień 20, 20.08.1944, niedziela
Trwa wzmożony atak na Stare Miasto. W Śródmieściu, w nocy oddziały powstańcze pod dowództwem Henryka Roycewicza pseudonim „Leliwy” przystępują do natarcia na potężny, ośmiopiętrowy gmach Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, tzw. PAST-y. Dotychczasowe próby zdobycia PAST-y załamywały się, ze znacznymi stratami własnymi, wobec przewagi ogniowej Niemców, zamkniętych w ufortyfikowanym gmachu. Po kilkunastu godzinach ciężkiej walki powstańcy zdobywają gmach, likwidując w ten sposób uciążliwy punkt ostrzału.
Dzień 21, 21.08.1944, poniedziałek
Niemcy kontynuują bombardowania lotnicze i ostrzał artyleryjski Starego Miasta. W dzielnicy wybuchają nowe pożary. Płonie m.in. budynek Arsenału na rogu Nalewek i Długiej: toczą się walki o katedrę. Powstańcy utrzymują swoje pozycje a nieprzyjaciel wysadza Pawiak w powietrze. Kino „Palladium” prezentuje drugą kronikę powstańczą, ze zdjęciami z dnia poprzedniego, także ze zdobycia PAST-y.
Komentarze
Prześlij komentarz