63 dni krwi i chwały: 6 tydzień

 Dzień 36, 05.09.1944, wtorek

Niemcy wciąż nie odpuszczają i ostrzeliwują Powiśle. Powstańcy muszą wycofywać się z kolejnych ulic: Sewerynów, Obóźnej i Leszczyńskiej. Skolei ludność cywilną zaczęli ewakuować do południowej części Śródmieścia - reszta stoi w płomieniach. W ruinach Komendy Policji, na ul. Królewskiej i w kościele św. Krzyża Polakom udaje się powstrzymać niemieckich żołnierzy. Prezydent USA - Franklin Delano Roosevelt zawiadamia Churchilla że Powstańcy Warszawscy (według amerykańskiego wywiadu) opuścili stolicę. 

Dzień 37
, 06.09.1944, środa

Niemcy coraz bardziej napierają, więc Polacy stopniowo wycofują się w stronę Śródmieścia. Na dodatek wycofali się również z północnej części Powiśla, którą zajęli napastnicy. Nowy Świat staje się linią frontu. Wciąż trwa przeprowadzanie cywilów do północnej części Śródmieścia, nad których głowami latają rozrzucane przez Niemców kartki wzywające ich do opuszczenia Warszawy. 

Dzień 38, 07.09.1944, czwartek

Niemcy przejmują kontrolę nad skrzyżowaniem alei Jerozolimskich i Marszałkowskiej, które jest ważnym punktem strategicznym. W dodatku rozpoczyna się atak na północną część Śródmieścia i Dolny Mokotów. Cywilne Władze Powstańcze zezwalają Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi na porozmawianiem z niemieckimi dowódcami w sprawie ewakuacji osób starszych, dzieci oraz chorych ze stolicy. Opuszczenie miasta przez wcześniej wymienionych cywilów jest ustalona na 8 i 9 września. 

Dzień 39, 08.09.1944, piątek

Stolicę opuszcza kilka tysięcy cywilów, którzy dobrowolnie złożyli broń. Równocześnie powstańcy pod ostrym ostrzałem Niemców muszą wycofać z kompleksu gmachów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Policji przy Krakowskim Przedmieściu. Nieprzyjaciel opanowuje niemal całą ulicę Warecką.

Dzień 40, 09.09.1944, sobota

Warszawę opuszczają kolejne tysiące mieszkańców którzy dobrowolnie złożyli broń. W sumie to już 8 tysięcy ludzi. Niemcy wznawiają działania zaczepne w rejonie Sielc. Wysłannicy KG AK, podpułkownik Franciszek Herman pseudonim „Bogusławski” i kapitan Alfred Korczyński pseudonim „Sas” podejmują rozmowy z generałem Heinzem Rohrem, występującym w imieniu generała Ericha von dem Bacha. Strona polska porusza temat ewakuacji ludności cywilnej z Warszawy oraz ewakuacji ciężko rannych polskich żołnierzy. Rohr proponuje rozpoczęcie rozmów w sprawie kapitulacji Powstania. Równocześnie rząd brytyjski deklaruje chęć pociągnięcia do odpowiedzialności Niemców, winnych zbrodni w Warszawie.

Dzień 41, 10.09.1944, niedziela

Armia Czerwona rozpoczyna ofensywę. Wojska 1. Frontu Białoruskiego atakują Pragę. W operacji tej biorą udział jednostki polskie: 1. Dywizja Piechoty imienia Tadeusza Kościuszki, pododdziały 1. Brygady Pancernej imienia Bohaterów Westerplatte i 13. Pułku Artylerii Pancernej. Nad Warszawą toczą się walki powietrzne myśliwców sowieckich i niemieckich. Trwają pertraktacje i wymiana pism między stroną niemiecką a dowództwem AK. Strona polska prowadzi grę na zwłokę. 

Dzień 42, 11.09.1944, poniedziałek

Strona polska zrywa rozmowy w sprawie kapitulacji Powstania Warszawskiego. Samoloty niemieckie bombardują kościół Matki Boskiej Częstochowskiej przy ulicy Łazienkowskiej. Pod gruzami ginie kilkadziesiąt osób cywilnych.  W pozostałych dzielnicach niemieckie działania bojowe słabną. Gen. Tadeusz Komorowski „Bór” wysyła do marszałka Konstantego Rokossowskiego depeszę z prośbą o nawiązanie bezpośredniej łączności radiowej.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jan Roman Bytnar „Rudy”

Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”

Helena Wardal „Ramzesowa”